Že jsou Japonci geniální, a tak trochu sílení zároveň už asi všichni víte, ale že se jim v hlavě zrodí nápad učit děti programovat již v útlém věku, a to navíc pomocí cukrovinek, to by napadlo už jen asi málo koho.
Programování není vůbec jednoduché, a to zejména pokud programujete již složité systémy, programy a aplikace. Své o tom ví i v Japonsku, kde je elektronický průmysl jednou z hlavních domén hospodářství země a velké množství místních je v tomto sektoru zaměstnána. Zaměstnavatelé se zde však často setkávají s neodborností uchazečů o pracovní pozice a tento problém se nyní rozhodla vyřešit jedna společnost vyrábějící dětské cukrovinky.
Společnost Glico zkouší zcela nový způsob jak pro programování nadchnout i ty úplně nejmenší děti. K cukrovinkám které prodává, totiž nabízí i speciální aplikaci, která využívá funkci fotoaparátu. Za jeho pomoci děti naskenují nejrůzněji složené sušenky a bonbóny, které aplikace převede do programovacího kódu. Ten poté udílí logické instrukce, které dostávají do pohybu figurku na virtuální ploše v mobilním zařízení.
Díky tomu se děti naučí, jaké příkazy mají postavičce udílet, aby zvládla předem nachytanou trasu naprosto bez problémů a jakékoliv újmy. Aplikace navíc poskládané sušenky převede do reálného programovacího jazyka, který je poté dětem zobrazen, a tak děti v podstatě již ve věku, kdy se teprve učí číst, dostávají do podvědomí i tyto složité programovací kódy.
Nápad je to natolik chytrý, že zaujal i straší věkové skupiny a cukrovinky jdou nyní na dračku. Je dost možné, že se podobný nápad velmi brzo objeví i tady u nás v Evropě, ikdy je pravdou, že děti v Japonsku jsou vychovávány trochu odlišným způsobem a tady u nás by se mohlo velmi jednoduše stát, že by programovací materiál nekončil v příkazových kódech, ale v dětských břískách.