Rádi byste konečně odhalili, co se vlastně pod zkratkou SEO skrývá? I když je tohoto označení plný internet, málokdo zná ten opravdový význam a dokáže zkratku správně přeložit. S pomocí tohoto článku konečně zjistíte, co tedy SEO znamená a jaké metody v sobě zahrnuje.
SEO – Search Engine Optimization
Zkratka SEO pochází z anglických slov Search Engine Optimization. To bývá do češtiny nejčastěji překládáno jako optimalizace pro vyhledávače. Je však třeba zdůraznit, že tato optimalizace se netýká jen vyhledávačů, ale všech programů, které umí vyhledávat na internetu. To znamená, že tato optimalizace neplatí jen na klasické vyhledávače typu Seznam.cz nebo Google, ale i pro YouTube nebo třeba sociální sítě Facebook a Twitter.
Pozor si dávejte na komolení jednotlivých označení. Nesmysl je, pokud prohlásíte, že se zabýváte SEO optimalizací. Říkali byste tak, že se zabýváte „optimalizací pro vyhledávače optimalizací“, což jak jistě sami uznáte moc správně nezní.
Dalo by se tedy říct, že proces SEO si klade za cíl ovlivňování viditelnosti webu v neplacené části výsledků vyhledávání. Můžeme tvrdit, že čím výše a častěji se náš web objevuje ve výsledcích vyhledávače, tím více návštěvníků se dostane právě na náš web.
SEO jako součást online marketingu
Problematika SEO se obvykle řeší v rámci online marketingu. Společně s ostatními nástroji online marketingu se přitom podílí hned na několika cílech. V prvé řadě se jedná o přivádění návštěvnosti na váš web, jak již bylo řečeno.
Dále se SEO stará o to, aby návštěvník na webu našel přesně to, co hledal a snížila se tak míra opuštění stránky. Zvláště u velkých projektů to má za následek i snížení nákladů pro vedení zákaznické podpory.
A v neposlední řadě se SEO zaměřuje i na zvýšení konverzního poměru, s čímž se úzce pojí usilování o zvýšení zisku. Jako si můžete přečíst ZDE, jako konverze je označována situace, kdy návštěvník vykoná akci, která má pro provozovatele webu užitek. Obvykle ve formě zisku.
Dále je ještě důležité zmínit, kde vlastně stojí SEO v hierarchii online marketingu. To můžeme vysvětlit následovně. Internetový marketing zahrnuje všechny kanály online propagace. Takzvaný inbound marketing poté zahrnuje ty metody propagace, u kterých se neplatí za proklik.
A SEO je následně ještě menší podmnožinou. Přesto, že se zaměřuje pouze na internetové vyhledávače, jeho přesah je prakticky stejný jako u inbound marketingu. Hodnocení webu totiž ovlivňuje velké množství faktorů, a to i off-page.
Co patří mezi metody SEO
Každá metoda pomáhající zlepšovat viditelnost ve vyhledávačích může spadat do metod SEO. Pokud se zaměříme hlavně na klasické vyhledávače jako je Seznam nebo Google, můžeme do těchto metod zařadit například budování externích odkazů, práci s klíčovými slovy, autoritu domény, relevanci nebo třeba uživatelskou spokojenost a sociální signály.
Mezi SEO metody tak můžeme zařadit vše, co nějakým způsobem zlepšuje hodnocení, podle kterého vyhledávače weby hodnotí. Dejte si však pozor na používání podvodných technik. Mezi ty můžeme zařadit například zbytečné spamování, oklamávání robotů, skrytý text a podobně. Podrobnější informace o podvodných technikách si můžete přečíst například ZDE.
Doporučit lze, abyste nedělali nic, co byste na svém webu neudělali, kdyby neexistovaly internetové vyhledávače.
Dále také nepodnikejte kroky, u kterých by vám vadilo, že něco ví vaše konkurence. A pamatujte na to, že vynikající výsledky v SEO je třeba si zasloužit a nejedná se o samozřejmost. Vždy si tak sami můžete položit otázku, zda si opravdu zasloužíte být na dané klíčové slovo vidět spíš než vaše konkurence.