S nelegálním softwarem se potýká především východní Evropa. Na západě jsou čísla zpravidla o něco nižší. Jak si vedeme v porovnání se zbytkem EU?
Krást softwarebylo především v devadesátých letech nadmíru populární. Tehdy ale nebyla distribuce na takové úrovni, jako je dnes. I díky dostupné distribuci a přijatelným cenám tak počet pirátských kopií softwaru výrazně poklesl.
Domácnost stále pirátí
Podíl pirátského softwaru sice rok od roku klesá, i tak je číslo stále strašidelné. U českých uživatelů se totiž v posledních letech zastavilo na číslovce 32 procent. To je sice nejméně v historii, ale pro firmy poskytující IT řešení v podobě aplikací je to i tak výrazná ztráta. Dobrou zprávou je především fakt, že podíl kradených aplikací klesá především ve firmách. V domácnostech bohužel roste.
I přes tato čísla ale Česko patří mezi země střední a východní Evropy, které nelegální software používají v nejmenším množství. Stále ale nedosahujeme na průměr EU, který činí 28 procent. To je zřejmě způsobeno rozdíly mezi platy na západě a východě Evropy, které se podepisují i na číslech pirátských kopií aplikací.
Jsme zhruba ve středu
Hodnota nelegálně získaného softwaru se pohybuje v astronomických hodnotách. Odhad činí 3,2 miliardy korun. Nejčastěji kradeným softwarem jsou především kancelářské programy, operační systémy, grafický nebo antivirový software. A to i přesto, že ke všem výše zmiňovaným existují kvalitní a konkurenceschopné alternativy zcela zdarma.
Nelegální software je silně zakořeněný nejen u nás, ale i v ostatních státech Evropy. Například v Polsku dosahuje podíl pirátských aplikací 45 procent, na Slovensku 35 procent. Velmi vysoké hodnoty zaznamenala i Itálie, Španělsko či Portugalsko. Sousedi z německy mluvících zemí se však mohou chlubit mnohem lepšími čísly. Podíl nelegálních kopií v Německu činí 20 procent, v Rakousku pouze 19 procent.