Záložní zdroje nepřetržitého napájení (UPS) dělíme do třech základních skupin. V tomto článku si projdeme jejich výhody a nevýhody. Berte na ně zřetel.
Každý výrobek je členěný do kategorií. Ani záložní zdroje nejsou výjimkou. A právě na tyto kategorie byste měli hledět při jejich výběru. Jsou totiž velice důležité nejen kvůli ceně, ale také z hlediska funkčnosti.
Offline UPS
V dřívějších dobách sloužily jako „hloupé“ záložní baterie. V dnešní době i tato nejlevnější varianta obsahuje ochranu proti přepětí i filtry, které vynahrazují nedostatky sinusového průběhu. Záložní zdroj UPSoznačený jako „offline“ má jednu zásadní nevýhodu – prodlevu mezi přepnutím chodu na baterii. Přes UPS totiž přímo neteče proud. Pokud tedy vypadne elektřina, je potřeba až několika desítek milisekund k jejímu přepnutí.
Line-interactive UPS
Patří mezi dražší a pokročilejší verze. Protékající napájení upravují vstupními a výstupními filtry. Ty si poradí i s širším rozsahem vstupního napájení. Některé modely nabízí i možnost sinusového výstupu z baterií a instalaci dodatečných modulů pro správu. Ke špičkovým řadám můžete připojit další baterie, čímž dosáhnete prodloužení doby zálohy. I základní záložní zdroje ale mají vyšší výkon než offline UPS. Díky tomu zvládnou „krmit“ větší množství zařízení. Připravte se ale na zvýšenou spotřebu energie, kterou spolkne přídavné chlazení.
Online UPS
Nejkvalitnější záložní zdroj. Disponuje dvojicí filtrů starajících se o správný sinusový výstup. Podporuje přímý průchod napájení ze sítě a je i energeticky úsporný. Tedy alespoň v porovnání s předešlými verzemi. Jinak musíte počítat pouze s 90 procenty uváděného výkonu. Deset procent si uzmou tepelné ztráty a chlazení, které běží nepřetržitě. Kvůli chlazení je jejich provoz poměrně hlučný. Před jejich koupí tedy nebude od věci promyslet si, kam UPS vůbec umístíte.