Máte přehled o všech dostupných doménách? Víte, že můžete využívat také české domény? Rádi byste získali vlastní doménu? Stačí si vybrat a zaregistrovat.
Registrujte vlastní doménu
Využíváte internetové služby denně? Od různých webových stránek až po emailové adresy? A napadlo vás někdy, že vlastně denně využíváte nějaké domény? Pojďme se podívat zblízka na ty české.
Ano, i český trh má svojí vlastní doménu. Doména neboli doménové jméno je název internetových stránek, které právě píšete do okýnka v prohlížeči. A díky správci české domény CZ.NIC se nikdy nemůže stát, že by vaše doména již existovala. Vše má svůj řád a postup.
Vytvoření doménového jména spočívá v pevně daném tvaru a řádech, a sice například www.jetamtoho.cz. Pojďme si jednotlivé znaky doménového jména rozebrat:
- www = třetí řád
- jetamtoho = druhý řád
- cz = první řád
Doménu třetího řádu můžeme jinak nazvat také sobdoména. Její funkcí je rozlišení mezi jednotlivými weby v rámci vaší domény. Znamená to, že máte doménu www.jetamtoho.cz a k ní máte ještě subdoménu např. eshop.jetamtoho.cz.
Druhý řád je hlavní částí domény, protože jde o samotný název vaší domény, která je prioritou při vyhledávání. Pokud chcete vystupovat opravdu profesionálně, tak je nejlepší zvolit přímo název vaší firmy nebo obsahu vašich služeb.
První řád představuje koncovku, která identifikuje zemi původu stránek a také jazyka, ve kterém je obsah stránek psaný.
Když už máte úspěšně zvolený název vaší domény, udělejte kontrolu, jestli již náhodou není vytvořena, např., přes službu WHOIS. Když je vše v pořádku a váš název je originální, tak můžete přejít k registraci.
Samotné registraci předchází výběr registrátora. Seznam všech registrátorů najdete rovněž na stránkách sdružení CZ.NIC. Mezi nejvyužívanější registrátory patří například firma Tele3, která vystupuje nejen jako registrátor domén, ale dokáže vám poskytnout i další služby s tímto spojené. Jako například seo hosting, pronájem serveru a virtuální servery, virtuální privátní server a mnohé další.
Registrace má kromě výběru registrátora ještě další kroky, a sice registraci kontaktů, registraci sady jmenných serverů a nakonec registraci samotné domény. K ní již stačí pouze přiřadit konkrétní osobu do role držitele a dokončit registraci. Jestli vše proběhlo úspěšně, můžete opět ověřit přes WHOIS.