O českých podnikatelích rozhodně nelze říci, že by neměli povědomí o problematice bezpečnosti v kyberprostoru. Čeští podnikatelé podstatu nebezpečí naopak chápou v celku dobře. A mnohdy znají i základní principy a postupy, jak se kybernetickým hrozbám bránit. Bohužel mnozí z nich se těmito znalostmi ale pak v praxi neřídí.
Lehkovážný přístup dominuje
Průměrný český podnikatel má tendence kybernetická nebezpečí podceňovat a zlehčovat – sice o rizicích ví, ale zase tolik pro prevenci neudělá. Maximálně si nainstaluje nějaký freeware antivirus, který potom ale zapomíná používat. A výsledkem bývá firemní síť plná nejrůznějšího škodlivého malwaru.
Dotyční podnikatelé tento svůj lehkovážný přístup většinou ospravedlňují nedostatkem času, jelikož se prý musí věnovat přednostně samotnému předmětu podnikání (a prý také administrativě). V takovém případě by ale bylo nejlepší, kdyby si na zabezpečení firemního IT najali odbornou firmu, která to za ně vyřeší „na klíč“.
Zaměstnanec – nejrizikovější článek systému
Nejrizikovějším článkem každého bezpečnostního systému bývá vždy lidský faktor. A navíc je prokázaným faktem, že se zaměstnanci na firemních počítačích chovají o dost nezodpovědněji, než kdyby seděli u svého domácího počítače.
Proškolení zaměstnanců a průběžná kontrola
Proto se vždy musíme důkladně ujistit, zda naši zaměstnanci jsou dostatečně proškoleni v otázkách IT bezpečnosti (či alespoň ti, kteří pracují s IT technikou). Aby neotevírali podezřelé přílohy e-mailů, aby nevkládali od firemních počítačů své osobní flash disky, aby nevypínali aktualizace antivirů… a podobně.
Chování zaměstnanců je však třeba průběžně kontrolovat, abychom si byli jistí, že předmětná pravidla dodržují. Kontrolu můžeme provádět buď osobně, nebo za použití sofistikovaného kontrolního softwaru.
Pokud byste měli zájem o profesionální bezpečnostní audit – a následné komplexní zajištění kybernetické bezpečnosti firmy, neváhejte se obrátit na renomované odborníky ze společnosti Safetica.