Možná jste taky někdy přemýšleli nad tím, že současný trend vývoje elektroniky, který nutí uživatele kupovat si rok co rok nové technické zařízení má opravdu drtivý dopad na životní prostředí. Ani jste se moc nemýlili, ovšem momentálně jsme teprve na začátku a bude hůř!
Univerzita OSN nyní vydala zprávu, který se věnuje právě elektroodpadu ve východní Asii, kde je elektronika spotřebovávána opravdu ve velkém, a přišla s alarmujícím zjištěním. Množství elektroodpadu v této oblasti vertikálně stoupá a to do takové míry, že se v něm budou lidé brzo brodit.
Jen mezi lety 2010 a 2015 vzrostlo množství tohoto odpadu o 63 procent na 12,3 milionů tun. Nejvíce k tomu přispěla Čína, Singapur, Taiwan a Hong Kong. Právě poslední jmenovaný drží nelichotivé prvenství s 21,7 kilogramy odpadu na hlavu jednoho svého obyvatele ročně. Za ním se drží Singapur s 19 kilogramy. Nejméně tohoto odpadu v této oblasti vyprodukuje Vietnam, Kambodža a Filipíny.
Důvody?
Proč tak rapidní nárůst ptáte se? Důvodem je především stále stoupající počet obyvatel ve střední třídě, což tedy znamená zvyšování blahobytu a tím pádem i vyšší možnosti koupě elektronického zařízení. Do toho se také připočítává ten fakt, že životnost současné elektroniky není, kdo ví jaká.
Další problém tkví v ohromných skládkách s elektroodpadem, protože zdejší lidé neví, jak s ním naložit zacházet. Proto jsou přístroje velmi často vyhazovány do odpadkových košů. Ve městech totiž velmi často chybí sběrná a recyklační místa, takže i lidé, kteří by chtěli svou elektroniku zlikvidovat odpovědně, často nemají tu možnost.
Co s tím?
Jediným současným řešením tak bude kampaň, která by šířila osvětu mezi běžné uživatele, především pak školáky, která by je učila, jak správně s nepotřebnou elektronikou nakládat a kam jí vyhazovat. S tím by však také muselo být nutně spojené zvyšování specializovaných míst, určených právě k likvidaci elektroodpadu.